Mirko Vesel

Mirko Vesel, zdroj wikipédia

Mirko Vesel (∗ 23. máj 1903, Zvolen – † 6. jún 1976, Weil der Stadt) generál, vojenský veliteľ, protifašistický bojovník, organizátor a účastník SNP. Bol iniciátor a hlavný aktér dobytia budovy Veliteľstva pozemného vojska, ktoré prebehlo 29. augusta 1944 v Banskej Bystrici.

Rodina , otec Ján Vesel (1862 – 1931) , matka Kornélia Veselová, rod. Barányová (1866 – 1945) , súrodenci Elena Nábělková, Ivan Vesel, Milan Vesel (dvojča), Zora Paulendová, Miloš Vesel, Želmíra Kittnerová

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici (1913 - 1921), na Vojenskej akadémii v Hraniciach na Morave, na Vojenskej aplikačnej škole delostrelectva v Olomouci, neskôr absolvoval niekoľko vojenských kurzov. Od roku 1923 dôstojník československej a neskôr slovenskej armády, príslušník delostreleckého pluku vo funkcii veliteľa, prednosta 4. odd. štábu 1. divízie, dôstojník na doplnkovej správe MNO v Bratislave.

Bol účastník ilegálneho protifašistického hnutia, spolupracovník občianskych odbojových skupín. Stúpenec čs. exilovej vlády, organizoval informačné služby britskej rozviedky pre československý zahraničný odboj. Spoluorganizátor a účastník SNP, 29. augusta 1944 bol s bratom Milanom iniciátor a aktér obsadenia budovy Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici. Tiež bol signatár Proklamácie s slovenským vojakom a Proklamácie k slovenskému národu, ktorými bolo vyhlásené povstanie. Počas neho bol prednosta politickej správy Veliteľstva 1. čs. armády na Slovensku, v októbri-novembri 1944 zástupca 1. čs. armády na Slovensku v delegácii povstaleckej SNR na rokovaniach s exilovou vládou v Londýne a účastník delegácie na rokovaniach v Moskve.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771767.

Mirko Vesel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Vesel: Ján Vesel, a jeho ulice, Ján Vesel na wikipédii. Existuje aj Miloš Vesel: Miloš Vesel, a jeho ulice, Miloš Vesel na wikipédii. Existuje aj Milan Vesel: Milan Vesel, a jeho ulice, Milan Vesel na wikipédii. Existuje aj Ivan Vesel: Ivan Vesel, a jeho ulice, Ivan Vesel na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo