Miloš Vesel

Miloš Vesel, zdroj wikipédia

Miloš Vesel (∗ 29. január 1909, Zvolen – † 22. jún 1989, Ružomberok) bol generál in memoriam, protifašistický bojovník, účastník SNP.

Rodina , otec Ján Vesel (1862 – 1931) , matka Kornélia Veselová, rod. Barányová (1866 – 1945) , súrodenci Elena Nábělková, Ivan Vesel, Milan Vesel, Mirko Vesel, Zora Paulendová

Životopis Absolvoval gymnázium v Banskej Bystrici (1929). Študoval na vojenskej škole v Košiciach, na Vojenskej akadémii v Hraniciach, na Vojenskej aplikačnej škole delostrelectva v Olomouci, absolvoval vojenské kurzy v Míloviciach, v Plaveckom podhradí, Vysokú vojenskú školu v Prahe. Od 1929 vojak v Nitre, od 1932 dôstojník československej a neskôr slovenskej armády z povolania. Pôsobil ako vojenský veliteľ vo viacerých delostreleckých útvaroch v Brezne, v Banskej Štiavnici a i. Od júla 1944 veliteľ posádky v Ružomberku. Bol protifašisticky zmýšľajúci, ako dôstojník slovenskej armády spolupracoval s odbojom, orientoval sa na londýnske centrum. Spoluorganizátor a účastník SNP. Do povstania sa zapojil ako veliteľ vojenskej posádky v Ružomberku, veliteľ obranného úseku Biely Potok 6. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku. Neskôr po prechode povstania do hôr pôsobil ako zástupca veliteľa a súčasne veliteľ 1. práporu 2. čs. paradesantnej brigády. Po spojení s červenou armádou bol od februára veliteľom delostrelectva 4. čs. samostatnej brigády. Po oslobodení z politických dôvodov predčasne prepustený z armády. Rehabilitovaný bol v roku 1964. Nositeľ vysokých vojenských vyznamenaní, 10. december 1991 in memoriam udelená hodnosť generálmajor a Rad M. R. Štefánika III. tr.

Ocenenie , 1945 vyznamenaný Čs. vojnovým krížom 1939, 1946 Radom SNP I. tr., Čs. medailou Za chrabrosť pred nepriateľom,

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771733.

Miloš Vesel má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Vesel: Ján Vesel, a jeho ulice, Ján Vesel na wikipédii. Existuje aj Milan Vesel: Milan Vesel, a jeho ulice, Milan Vesel na wikipédii. Existuje aj Mirko Vesel: Mirko Vesel, a jeho ulice, Mirko Vesel na wikipédii. Existuje aj Ivan Vesel: Ivan Vesel, a jeho ulice, Ivan Vesel na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Veselá, Prešov, Veselá je ulica v Prešov, viac o ulici Veselá
 2. Veselá, Vsetín, Veselá je ulica v Vsetín, viac o ulici Veselá
 3. Veselá, Zálesie, Veselá je ulica v Zálesie, viac o ulici Veselá
 4. Veselá, Brno, Veselá je ulica v Brno, viac o ulici Veselá
 5. Veselá, Trnava, Veselá je ulica v Trnava, viac o ulici Veselá
 6. Veselá, Znojmo, Veselá je ulica v Znojmo, viac o ulici Veselá
 7. Veselá, Ivanovice na Hané, Veselá je ulica v Ivanovice na Hané, viac o ulici Veselá
 8. Veselá, Těrlicko, Veselá je ulica v Těrlicko, viac o ulici Veselá
 9. Veselá, Mutěnice, Veselá je ulica v Mutěnice, viac o ulici Veselá
 10. Veselá, Stará Ves nad Ondřejnicí, Veselá je ulica v Stará Ves nad Ondřejnicí, viac o ulici Veselá
 11. Veselá, Liptovské Sliače, Veselá je ulica v Liptovské Sliače, viac o ulici Veselá
 12. Gen. Miloša Vesela, Ružomberok, Gen. Miloša Vesela je ulica v Ružomberok, viac o ulici Gen. Miloša Vesela
 13. Veselá, Kroměříž, Veselá je ulica v Kroměříž, viac o ulici Veselá

Zoznam bodov

 1. Veselá, miesto,
  980 35 Petrovce
 2. Veselá, miesto,
  980 11 Ožďany
 3. Veselá, miesto,
  919 01 Zvončín
 4. Veselá, miesto,
  969 01 Počúvadlo
 5. Veselá, miesto,
  935 52 Šarovce
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo