Ján Vesel

Ján Vesel, zdroj wikipédia

Ján Vesel (∗ 25. september 1862, Kráľová – † 22. marec 1931, Banská Bystrica) bol slovenský advokát, verejný činiteľ, zakladateľ Zvolenskej ľudovej banky.

Rodina , rodičia: Matej Vesel a Zuzana Veselová, rod. Kubišová , manželka: Kornélia Veselová, rod. Barányová (1866 - 1945) , deti: Elena Nábělková, Ivan Vesel, Milan Vesel, Mirko Vesel, Zora Paulendová, Miloš Vesel, Mária Vašková, Oľga Izáková Otevřelová, Želmíra Kittnerová, Kornélia Kozmálová, Viera Kálesová

Štúdium Absolvoval ľudovú školu v Radvani, neskôr študoval na banskobystrických gymnáziách, evanjelickom (1875 - 1880) a katolíckom (1880 - 1882). Po vylúčení pre národné povedomie pokračoval na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici. V rokoch 1883-86 bol študentom teologickej akadémie v Bratislave, odkiaľ bol takisto vylúčený kvôli slovenskému cíteniu, nastúpil na právnickú fakultu v Budapešti, kde v roku 1896 získal titul JUDr..

Pôsobenie V rokoch 1888 - 1891 pôsobil v banskobystrickej advokátskej kancelárii Andreja Hanzlíka ako elév, potom bol päť rokov koncipientom u Samuela Medveckého. V roku 1896 založil vo Zvolene vlastnú advokátsku kanceláriu, ktorá fungovala do roku 1926. Následne sa stal verejným notárom v Banskej Bystrici, v tejto funkcii zotrval do svojho úmrtia v roku 1931.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768661.

Ján Vesel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Miloš Vesel: Miloš Vesel, a jeho ulice, Miloš Vesel na wikipédii. Existuje aj Milan Vesel: Milan Vesel, a jeho ulice, Milan Vesel na wikipédii. Existuje aj Mirko Vesel: Mirko Vesel, a jeho ulice, Mirko Vesel na wikipédii. Existuje aj Ivan Vesel: Ivan Vesel, a jeho ulice, Ivan Vesel na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo