Ivan Vesel

Ivan Vesel, zdroj wikipédia

Ivan Vesel (∗ 5. december 1901, Zvolen – † 4. február 1964, Bratislava) bol slovenský právnik, protifašistický bojovník, účastník SNP.

Rodina , otec Ján Vesel (1862 – 1931) , matka Kornélia Veselová, rod. Barányová (1866 – 1945) , súrodenci Elena Nábělková, Milan Vesel, Mirko Vesel, Zora Paulendová, Miloš Vesel

Životopis V rokoch 1911 - 1918 navštevoval gymnázium v Banskej Bystrici, študoval právo na univerzite v Prahe, JUDr. Sudca v Banskej Bystrici (1930 - 1933), potom v Modrom Kameni, Novej Bani, Námestove a v Bratislave, po 1945 prezidiálny šéf najvyššieho súdu Povereníctva spravodlivosti v Bratislave. Od 1939 účastník ilegálneho protifašistického hnutia. Po vypuknutí SNP pracovník propagačného oddelenia Veliteľstva 1. čs. armády na Slovensku, organizoval činnosť Povereníctva pravosúdia, gen. prokurátor v Banskej Bystrici. Po ústupe SNP do hôr príslušník partizánskej skupiny Kaličenko 1. čs. partizánskej brigády J.V. Stalina. Bol pochovaný v Banskej Bystrici.

Ocenenie , Roku 1946 vyznamenaný Radom SNP I.tr.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767683.

Ivan Vesel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Vesel: Ján Vesel, a jeho ulice, Ján Vesel na wikipédii. Existuje aj Miloš Vesel: Miloš Vesel, a jeho ulice, Miloš Vesel na wikipédii. Existuje aj Milan Vesel: Milan Vesel, a jeho ulice, Milan Vesel na wikipédii. Existuje aj Mirko Vesel: Mirko Vesel, a jeho ulice, Mirko Vesel na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo