Pavol Markovič

Pavol Markovič (∗ 20. december 1829, Banská Bystrica-Radvaň, Slovensko – † 29. október 1902, Hrachovo, Slovensko) bol slovenský spisovateľ, národnokultúrny dejateľ a evanjelický kňaz.

== Rodina == , otec: Michal Markovič , matka: Zuzana rod. Tvrdoňová

Životopis Narodil sa v rodine Michala Markoviča a jeho manželky Zuzany, rodenej Tvrdoňovej. Študoval na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici, od roku 1846 v Levoči, potom na evanjelickom kolégiu v Prešove. Počas štúdia sa zúčastňoval na národnokultúrnej práci štúrovskej mládeže v Levoči, pôsobil v slovenských kultúrnych spolkoch a usiloval sa o upevnenie slovenského národného povedomia proti rastúcej maďarizácii. Prispel do Dobšinského povestí a do Korouhve na Sionu.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii.

Pavol Markovič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ivan Markovič: Ivan Markovič, a jeho ulice, Ivan Markovič na wikipédii. Existuje aj Matej Markovič: Matej Markovič, a jeho ulice, Matej Markovič na wikipédii. Existuje aj Karol Markovič: Karol Markovič, a jeho ulice, Karol Markovič na wikipédii.
Kategórie: Narodenia 20. decembra, Narodenia v 1829, Osobnosti z Radvane, Úmrtia 29. októbra, Úmrtia v 1902, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo