Matej Markovič

Matej Markovič (∗ 27. február 1707, Dobrá Niva – † 14. apríl 1762, Sarvaš) bol slovenský evanjelický kňaz, filozof, básnik, jeden z priekopníkov nášho osvietenstva.

Životopis Študoval v Banskej Štiavnici, vo Dvorníkoch, v Banskej Bystrici (1722 - 1725) a teológiu v Jene (1731 - 1733). Od roku 1734 pôsobil v Sarvaši ako evanjelický kňaz, od roku 1754 ako senior.

Tvorba Je autorom náboženských aj náučných spisov písaných vo veršoch i v próze. Veršovanými učebnicami zemepisu a dejepisu Uhorska a knižkou modlitieb sa usiloval šíriť slovenskú národnosť a vychovávať k národnému povedomiu. Jeho umelecky nenáročné literárne práce tvoria predstupeň slovenského osvietenského klasicizmu. Časť jeho diela ostala v rukopise, ako napr. veršovaná latinská kronika Sarvaša.

Kratičká hystorya království uherského we werších.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771208.

Matej Markovič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ivan Markovič: Ivan Markovič, a jeho ulice, Ivan Markovič na wikipédii. Existuje aj Karol Markovič: Karol Markovič, a jeho ulice, Karol Markovič na wikipédii. Existuje aj Pavol Markovič: Pavol Markovič, a jeho ulice, Pavol Markovič na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo