Žigmund Pauliny-Tóth

Žigmund Pauliny-Tóth de Tőre et Tóthmegyer (pseudonym Vilinský) (∗ 12. máj 1865, Skalica – † 6. marec 1906, Martin) bol slovenský spisovateľ a národohospodár; syn Viliama Pauliny-Tótha; brat Eleny Štefanovičovej, švagor Miloša Štefanoviča, Matúša Dulu, Štefana Hrušovského a Jaroslava Vlčka; manžel Margity Pauliny-Tóthovej, otec Iľju Paulíny-Tótha, Platona Pauliny-Tótha a Jána Paulíny-Tótha.

Životopis Narodil sa v rodine Viliama Pauliny-Tótha a jeho manželky Vilhelmíny Tóthovej. Mal sedem súrodencov – dvoch bratov a päť sestier. V rokoch 1871 - 1876 študoval v Martine, v rokoch 1876 - 1882 na lýceu v Bratislave a v rokoch 1882 - 1888 na ekonomickej škole v Prahe. Celý život sa venoval ekonómii – začínal ako úradník, neskôr bol zástupcom riaditeľa a napokon v rokoch 1894 - 1906 riaditeľom Tatra banky v Martine. Ako študent sa aktívne venoval národnostným otázkam; bol členom študentského spolku Zora v Bratislave a neskôr i študentského spolku Detvan v Prahe. Podporoval priemyselný rozvoj v Martine a neúspešne sa pokúsil zapojiť i do politiky (kandidoval do uhorského snemu). V rokoch 1882 - 1900 sa tiež venoval spevu a herectvu ako člen Slovenského spevokolu a v rokoch 1891 - 1903 pôsobil tiež v jeho výbore.

Tvorba Svojou literárnou tvorbou sa radí do druhej vlny slovenského realizmu. Publikoval kratšie prózy v Národných novinách, Slovenských pohľadoch a zborníkoch. Písal poviedky, fejtóny, cestopisy, spoločenské prózy, ale taktiež odborné štúdie o priemysle a obchode. V roku 1900 pôsobil ako redaktor v časopise Slovenské pohľady a Národných novín.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12781996.

Žigmund Pauliny-Tóth má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Viliam Pauliny-Tóth: Viliam Pauliny-Tóth, a jeho ulice, Viliam Pauliny-Tóth na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo