Tomas Tranströmer

Tomas Tranströmer, zdroj wikipédia

Tomas Tranströmer (* 15. apríl 1931, Štokholm, Švédsko – 26. marec 2015, Štokholm) bol švédsky básnik, spisovateľ, prekladateľ a psychológ. V roku 2011 získal Nobelovu cenu za literatúru. Švédska akadémia ho ocenila za jeho "hutné, presvetlené obrazy, ktoré nám poskytujú nový prístup ku skutočnosti". Stal sa tak prvým Švédom od roku 1974, ktorý toto ocenenie získal.

Životopis

Narodil sa v rodine učiteľky a novinára. V roku 1956 vyštudoval psychológiu na Štokholmskej univerzite. Tejto profesii (pracoval istý čas aj s mladými delikventmi a drogovo závislými) sa venoval súbežne s literatúrou až do roku 1990, keď ho postihla mozgová mŕtvica, ktorá čiastočne paralyzovala jeho telo a obrala ho o dar reči. Napriek tomu sa i naďalej stretával so svojimi čitateľmi a nevzdal sa aktívneho života.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q42122.

Tomas Tranströmer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo