Tomáš Červeň

Tomáš Červeň alebo Tomáš Červen (Cherven) (∗ 20. január 1793, Chyžné - † 27. apríl 1876, Banská Bystrica) bol cirkevný hodnostár, národnokultúrny pracovník a mecén.

Životopis Ľudovú školu navštevoval v rodnej obci a v Trstenej, gymnázium v Bratislave a vo Vespréme, filozofiu v Rábe, teológiu absolvoval v Pešti a vo viedenskom Pázmáneu. Vysvätený 1816. Roku 1817-1821 vychovávateľ v rodine Kvassayovcov v Brodzanoch, potom biskupský tajomník a notár v Banskej Bystrici. Roku 1833 kanonik a riaditeľ biskupskej kancelárie, 1847 titulárny opát a gen. vikár, 1865 veľprepošt banskobystrickej kapituly. Aktívny člen budínskeho Spolku milovníkov reči literatúry slovenskej, staral sa o rozvoj banskobystrického gymnázia, kde začas pôsobil aj ako profesor. Zakladateľ a podporovateľ Spolku sv. Vojtecha, gymnázia v Kláštore pod Znievom a 1863-1874 pokladník Matice Slovenskej. Po jeho smrti 27. apríla v závete zanechal Matici slovenskej 60000 zlatých, ktoré však po jej zrušení maďarskou vládou v roku 1874 nedostala.

Pozri aj , Spolok svätého Vojtecha

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii.

Tomáš Červeň má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Červeň: Ján Červeň, a jeho ulice, Ján Červeň na wikipédii.
Kategórie: Narodenia 20. januára, Narodenia v 1793, Osobnosti z Chyžného, Úmrtia 27. apríla, Úmrtia v 1876, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo