Svatopluk Čech

Svatopluk Čech, zdroj wikipédia

Svatopluk Čech (* 21. február 1846, Ostředek – † 23. február 1908, Praha-Holešovice) bol český básnik, prozaik, novinár a cestovateľ, ktorý sa preslávil fantastickými príbehmi pána Broučka.

Život

Narodil sa v Ostředku u Benešova. Jeho otec Janko Matuška Čech (1817, Peruc – 1877, Slupka, Bukovina) bol panský hospodársky správca a český vlastenec. Jeho brat Miloš Čech bol kňaz a administrátor starokatolíckeho biskupstva. V rokoch 1848 – 1849 v čase konania kroměřížského snemu pôsobil v Kroměříži ako novinár. Povolanie a vlastenectvo otca boli dôvodom častého sťahovania v dobe básnikovej mladosti. Detstvo prežil Benešovsku v Ostředku, Jezeře, Střížkove a Postupiciach a v Litni na Berounsku. V Prahe vyštudoval piaristické gymnázium a neskôr práva. Prispieval do almanachu Ruch a časopisu Kvety, od roku 1871 bol redaktorom Světozoru.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q745363.

Svatopluk Čech má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ladislav Čech: Ladislav Čech, a jeho ulice, Ladislav Čech na wikipédii. Existuje aj Ľudovít Čech: Ľudovít Čech, a jeho ulice, Ľudovít Čech na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo