Sully Prudhomme

Sully Prudhomme, zdroj wikipédia

Sully Prudhomme vlastným menom René François Armand Prudhomme (* 16. marec 1839, Paríž – † 6. september 1907, Châtenay-Malabry) bol francúzsky básnik a esejista, prvý nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, ktorá mu bola udelená v roku 1901 „…ako uznanie za vynikajúcu básnickú tvorbu, ktorá až do posledných rokov prináša svedectvo o vznešenom idealizme, umeleckej dokonalosti a o vzácnom spojení kvalít srdca a intelektu“ (citácia z odôvodnenia Švédskej akadémie).

Ako dvojročnému mu zomrel otec. V škole ho zaujímala hlavne matematika, filozofia a klasická filológia, pokračovať vo vedeckej činnosti sa vzdal pre chorobu očí. Prvýkrát sa zamestnal ako úradník v továrni, v roku 1860 však odišiel študovať právo. V roku 1865 začal publikovať melancholické básne, inšpirovali ho k tomu vlastné nešťastné milostné pomery. Záľuba vo filozofii sa prejavila vo väčšine jeho poetickej tvorby.

Bol vedúcou osobnosťou parnasistického hnutia, ktorého cieľom bolo obnoviť eleganciu poézie ako reakcia na romantizmus. Jeho snom bolo spojenie vedy a poézie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q42247.

Sully Prudhomme má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Narodenia 19. apríla, Narodenia v 1958, Osobnosti z Turzovky, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo