Štefan Marko Daxner

Štefan Marko Daxner, zdroj wikipédia

Štefan Marko Daxner de Tótzabar (* 22. december 1822, Tisovec – † 11. apríl 1892, Tisovec) bol slovenský šľachtic, politik, právnik, ekonóm, publicista, národný buditeľ a spisovateľ. Patril k štúrovskej generácii. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.

Bol iniciátorom celonárodného zhromaždenia v Liptovskom Svätom Mikuláši v roku 1848, spolutvorcom Žiadostí slovenského národa, iniciátorom Slovenského národného zhromaždenia v Martine v roku 1861, hlavným osnovateľom Memoranda národa slovenského a členom prvej slovenskej celonárodnej ustanovizne Tatrína. Zakladal spolky miernosti, nedeľné školy a taktiež sa zaslúžil o hospodársky rozvoj regiónov.

Životopis

Bol veľkým zjavom slovenského národného, politického a kultúrneho života 19. storočia. Pochádzal z Tisovca, v Malohonte.

Študoval na latinskej škole v Ožďanoch, v Spišskej Novej Vsi, na gymnáziu v Rožňave a v rokoch 1840 – 42 na Evanjelickom lýceu v Bratislave.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q255678.

Štefan Marko Daxner má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Existuje aj Cyril Daxner: Cyril Daxner, a jeho ulice, Cyril Daxner na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Daxnerovo námestie, Bratislava
 2. Daxnerova, Fiľakovo
 3. Štefana Marka Daxnera, Hnúšťa
 4. Daxnerova, Kokava nad Rimavicou
 5. Daxnerova, Lučenec
 6. Daxnerova, Martin
 7. Daxnerova, Plešivec
 8. Daxnerova, Revúca
 9. Daxnerova, Rimavská Sobota
 10. Námestie Š. M. Daxnera, Rimavská Sobota
 11. Daxnerova, Tisovec
 12. Daxnerova, Tornaľa
 13. Daxnerova, Trnava
 14. Daxnerova, Žilina
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Slovenskí spisovatelia, Narodenia 22. decembra, Narodenia v 1822, Osobnosti z Tisovca, Úmrtia 11. apríla, Úmrtia v 1892, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo