Cyril Daxner

Cyril Daxner, zdroj wikipédia

Cyril Daxner de Tótzabar (∗ 20. júl 1904, Tisovec – † 7. jún 1945, Bratislava) bol slovenský právnik, dôstojník, novinár, národný a kresťanský aktivista, účastník v Malej vojne, organizátor Slovenského národného povstania na východnom Slovensku.

Rodina Starý otec Štefan Marko Daxner de Tótzabar (1822 - 1891) bol spoluzakladateľ Matice slovenskej, jeden z predstaviteľov Slovenského povstania 1848 - 1849 a tvorca politického  programu aktuálneho až do roku 1918. Zapísal sa do dejín ako obranca Evanjelickej cirkvi a. v. pred maďarizáciou na Gemeri a Honte.

Otec bol Ivan Daxner (1860 - 1935), ktorý má priamu spoluúčasť na vytvorení Československej republiky a bol tajomníkom Slovenskej ligy. Podpisoval Clevelandskú a Pittsburskú dohodu, teda dokumenty vedúce k vzniku Československej republiky.

Prastarý otec bol Karol Kuzmány, 1. historický podpredseda MS a superintendent Evanjelickej cirkvi a. v.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q21490752.

Cyril Daxner má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Štefan Marko Daxner: Štefan Marko Daxner, a jeho ulice, Štefan Marko Daxner na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Dr. C. Daxnera, Vranov nad Topľou, Dr. C. Daxnera je ulica v Vranov nad Topľou, viac o ulici Dr. C. Daxnera
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo