Štefan Krčméry

Štefan Krčméry, zdroj wikipédia

Štefan Krčméry (pseudonymy Eška, Ján Jesom, Ujo Štefan a i.) (∗ 26. december 1892, Mošovce - † 17. február 1955, Pezinok) bol slovenský básnik, literárny historik a kritik, publicista, prekladateľ, správca Matice slovenskej. {{Signatár Martinskej deklarácie}}

Rodina , otec: Miloslav Krčméry , matka: Oľga rod. Petianová , syn: Ivan Krčméry , dcéra: Jela vyd. Vrteľová

Životopis Narodil sa v rodine evanjelického farára, syna štúrovca Augusta Horislava Krčméryho. Ľudovú školu navštevoval v Jasenovej, gymnázium v Banskej Bystrici (1903 – 1907), evanjelické lýceum v rokoch 1907 – 1911 v Bratislave a v rokoch 1911 – 1915 tu tiež vyštudoval evanjelickú teológiu. Chvíľu pôsobil ako kaplán v Krajnom a v Bratislave, no potom zanechal kňazské povolanie a pôsobil ako literárny kritik, publicista, básnik, historik, teoretik a organizátor kultúrneho a osvetového života. V rokoch 1918 – 1919 bol redaktorom Národných novín a pôsobil tiež ako šéfredaktor Slovenských pohľadov a pôsobil aj ako tajomník obnovenej Matice slovenskej. V rokoch 1920 – 1921 bol spolu s manželkou Helou na študijnom pobyte v Paríži, po návrate vykonával funkciu tajomníka Matice slovenskej a taktiež redigoval obnovené Slovenské pohľady (1922 – 1932), Knižnicu Slovenských pohľadov a dočasne i Slovenského ochotníka, Naše divadlo, Včielku a iné časopisy. V roku 1930 odišiel na 3 mesiace do Prahy, kde si na Karlovej univerzite doplnil vzdelanie a získal titul PhDr.

Na jeseň roku 1931 sa uňho prejavili duševné problémy, ktoré v nasledujúcom roku prerástli do vážnej psychickej choroby (schizofrénie). Koncom roku 1932 prestal redigovať Slovenské pohľady a v roku 1933 sa definitívne vzdal miesta tajomníka Matice slovenskej. V literárnej práci však neustal. Bol tiež členom viacerých kultúrno-spoločenských inštitúcií (Matica chorvátska, provensalská Félibrige, Matica srbská a i.). Žil na rozličných miestach, od 1949 až do smrti sa trvalo liečil v Pezinku. Pochovaný bol v Bratislave, no jeho telesné pozostatky boli neskôr prenesené na Národný cintorín v Martine.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4181190.

Štefan Krčméry má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Existuje aj Miloslav Krčméry: Miloslav Krčméry, a jeho ulice, Miloslav Krčméry na wikipédii. Existuje aj Karol Krčméry: Karol Krčméry, a jeho ulice, Karol Krčméry na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Krčméryho, Mošovce, Krčméryho je ulica v Mošovce, viac o ulici Krčméryho
  2. Krčméryho, Bratislava, Krčméryho je ulica v Bratislava, viac o ulici Krčméryho
  3. Krčméryho, Košice, Krčméryho je ulica v Košice, viac o ulici Krčméryho
  4. Krčméryho, Nové Mesto nad Váhom, Krčméryho je ulica v Nové Mesto nad Váhom, viac o ulici Krčméryho
  5. A. H. Krčméryho, Hronsek, A. H. Krčméryho je ulica v Hronsek, viac o ulici A. H. Krčméryho
  6. Krčméryho, Nitra, Krčméryho je ulica v Nitra, viac o ulici Krčméryho
  7. Krčméryho, Spišská Nová Ves, Krčméryho je ulica v Spišská Nová Ves, viac o ulici Krčméryho
  8. Krčméryho, Badín, Krčméryho je ulica v Badín, viac o ulici Krčméryho
  9. Štefana Krčméryho, Banská Štiavnica, Štefana Krčméryho je ulica v Banská Štiavnica, viac o ulici Štefana Krčméryho
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo