Štefan Krčméry

Štefan Krčméry, zdroj wikipédia

Štefan Krčméry (pseudonymy Eška, Ján Jesom, Ujo Štefan a i.) (∗ 26. december 1892, Mošovce - † 17. február 1955, Pezinok) bol slovenský básnik, literárny historik a kritik, publicista, prekladateľ, správca Matice slovenskej. {{Signatár Martinskej deklarácie}}

Rodina , otec: Miloslav Krčméry , matka: Oľga rod. Petianová , syn: Ivan Krčméry , dcéra: Jela vyd. Vrteľová

Životopis Narodil sa v rodine evanjelického farára, syna štúrovca Augusta Horislava Krčméryho. Ľudovú školu navštevoval v Jasenovej, gymnázium v Banskej Bystrici (1903 – 1907), evanjelické lýceum v rokoch 1907 – 1911 v Bratislave a v rokoch 1911 – 1915 tu tiež vyštudoval evanjelickú teológiu. Chvíľu pôsobil ako kaplán v Krajnom a v Bratislave, no potom zanechal kňazské povolanie a pôsobil ako literárny kritik, publicista, básnik, historik, teoretik a organizátor kultúrneho a osvetového života. V rokoch 1918 – 1919 bol redaktorom Národných novín a pôsobil tiež ako šéfredaktor Slovenských pohľadov a pôsobil aj ako tajomník obnovenej Matice slovenskej. V rokoch 1920 – 1921 bol spolu s manželkou Helou na študijnom pobyte v Paríži, po návrate vykonával funkciu tajomníka Matice slovenskej a taktiež redigoval obnovené Slovenské pohľady (1922 – 1932), Knižnicu Slovenských pohľadov a dočasne i Slovenského ochotníka, Naše divadlo, Včielku a iné časopisy. V roku 1930 odišiel na 3 mesiace do Prahy, kde si na Karlovej univerzite doplnil vzdelanie a získal titul PhDr.

Na jeseň roku 1931 sa uňho prejavili duševné problémy, ktoré v nasledujúcom roku prerástli do vážnej psychickej choroby (schizofrénie). Koncom roku 1932 prestal redigovať Slovenské pohľady a v roku 1933 sa definitívne vzdal miesta tajomníka Matice slovenskej. V literárnej práci však neustal. Bol tiež členom viacerých kultúrno-spoločenských inštitúcií (Matica chorvátska, provensalská Félibrige, Matica srbská a i.). Žil na rozličných miestach, od 1949 až do smrti sa trvalo liečil v Pezinku. Pochovaný bol v Bratislave, no jeho telesné pozostatky boli neskôr prenesené na Národný cintorín v Martine.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4181190.

Štefan Krčméry má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Existuje aj Miloslav Krčméry: Miloslav Krčméry, a jeho ulice, Miloslav Krčméry na wikipédii. Existuje aj Karol Krčméry: Karol Krčméry, a jeho ulice, Karol Krčméry na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Krčméryho, Badín
  2. Štefana Krčméryho, Banská Štiavnica
  3. Krčméryho, Bratislava
  4. A. H. Krčméryho, Hronsek
  5. Krčméryho, Košice
  6. Krčméryho, Mošovce
  7. Krčméryho, Nitra
  8. Krčméryho, Nové Mesto nad Váhom
  9. Krčméryho, Spišská Nová Ves
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 26. decembra, Narodenia v 1892, Osobnosti z Mošoviec, Úmrtia 17. februára, Úmrtia v 1955, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo