Karol Krčméry

Karol Krčméry, zdroj wikipédia

PhDr. Karol Krčméry (Karol Ondrej) (* 29. november 1859, Ružomberok – † 2. február 1949, Bratislava) bol jazykovedec, pedagóg, verejný činiteľ. Pseudonym: Karol Tŕňowskí.

Rodina

Životopis

Už v mladosti prejavoval záujem o literatúru. Písal básne a zaujímal sa o kultúrne a politické udalosti. Začal študovať teológiu v Pazmáneu vo Viedni, avšak pre slabú telesnú sústavu bol nútený seminár opustiť. Následne sa začal venovať filozofii a štúdiu klasických rečí, z ktorých veľmi rýchlo zložil doktorát a dosiahol profesorský diplom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12028787.

Karol Krčméry má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Štefan Krčméry: Štefan Krčméry, a jeho ulice, Štefan Krčméry na wikipédii. Existuje aj Miloslav Krčméry: Miloslav Krčméry, a jeho ulice, Miloslav Krčméry na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Karola Krčméryho, Ružomberok, Karola Krčméryho je ulica v Ružomberok, viac o ulici Karola Krčméryho
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo