Karol Krčméry

Karol Krčméry, zdroj wikipédia

Karol Krčméry (Karol Ondrej) (∗ 29. november 1859, Ružomberok – † 2. február 1949, Bratislava) bol jazykovedec, pedagóg, verejný činiteľ. Pseudonym: Karol Tŕňowskí

Rodina , otec Karol Atanázius Krčméry , matka Terézia rod. Kňazovická , brat Atanázius Silvester Krčméry , syn Ladislav Krčméry

Životopis Stredoškolské štúdiá absolvoval v Banskej Bystrici, v Kláštore pod Znievom, v Szegede, v Košiciach, teológiu študoval na Pázmáneu vo Viedni, filozofiu a klasickú filológiu na univerzite v Budapešti, 1885 Phdr. Stredoškolský profesor a riaditeľ gymnázií v Rumunsku, Juhoslávii, na Slovensku. Predseda SSV, funkcionár správnych rád, senátor NZ za HSĽS. Venoval sa jazykovednému výskumu, aktivizoval sa v oblasti reformy slovenského pravopisu. Publicisticky prispieval do súvekej tlače.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii.

Karol Krčméry má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Štefan Krčméry: Štefan Krčméry, a jeho ulice, Štefan Krčméry na wikipédii. Existuje aj Miloslav Krčméry: Miloslav Krčméry, a jeho ulice, Miloslav Krčméry na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 29. novembra, Narodenia v 1859, Osobnosti z Ružomberka, Úmrtia 2. februára, Úmrtia v 1949, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo