Saul Bellow

Saul Bellow, zdroj wikipédia

Saul Bellow (vlastným menom Solomon Bellows) (∗ 10. jún 1915, Lachine, Quebec, Kanada – † 5. apríl 2005, Brookline, Massachusetts, USA) bol americký spisovateľ židovského pôvodu; nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1976.

Životopis Narodil sa v Kanade v rodine s rusko-židovským pôvodom, no vyrastal v Chicagu. Keď mal deväť rokov, naučil sa hebrejsky, a odvtedy sa datuje i jeho celoživotná láska k biblii. Miloval knihy a veľa času venoval čítaniu, a po prečítaní knihy Uncle Tom's Cabin (Chalúpka strýčka Toma) sa rozhodol, že bude spisovateľom. Vyštudoval však antropológiu a sociológiu. Po ukončení štúdia učil na viacerých univerzitách (University of Minnesota, New York University, Princeton University, the University of Chicago, Bard College a Boston University). Počas svojho dlhého života sa stihol päťkrát oženiť. V roku 1993 sa presťahoval z Chicaga do Brooklinu v Massachusetts, kde aj 5. apríla 2005 zomrel vo veku 89 rokov. Pochovaný je na židovskom cintoríne Shir he harim v Brattleboro, Vermont.

Tvorba Jeho prvé literárne práce mu zaistili, že ho považovali za jedného z najznámejších prozaikov 20. storočia, a až kým nezomrel, bol považovaný za najväčšieho žijúceho anglicky píšuceho autora. Stal sa prvým spisovateľom, ktorý vyhral National Book Award trikrát. Jeho priateľ Philip Roth o ňom povedal, že „chrbtovú kosť americkej literatúry tvoria dvaja spisovatelia – William Faulkner a Saul Bellow. Spoločne sú Melville, Hawthorne a Twain 20. storočia.“

Do literatúry vstúpil dielom Dangling Man (Rozkolísaný človek) , ktoré bolo psychologickou štúdiou vo forme denníka. Nasledovali ďalšie romány, v ktorých rozvíjal príbehy a osudy románových hrdinov, ktorých životy boli úzkostlivé, vzrušené, často až búrlivé, no napokon nikdy nie tragické, pretože vždy ešte ostáva maličká nádej pre ľudstvo i pre jednotlivých hrdinov, a to i napriek všetkým stroskotaniam a ohrozeniam. Asi najpopulárnejším románom sa stalo dielo Herzog, no skutočný úspech zaznamenal až románom Humboldt's Gift (doslova Humboldtov dar), za ktorý získal v roku 1976 najprv Pulitzerovu cenu a neskôr i Nobelovu cenu za literatúru.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q83059.

Saul Bellow má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Narodenia 10. júna, Narodenia v 1915, Osobnosti z Montrealu, Úmrtia 5. apríla, Úmrtia v 2005, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo