Patrick Modiano

Patrick Modiano, zdroj wikipédia

Patrick Modiano (* 30. júl 1945, Boulogne-Billancourt, Francúzsko) je francúzsky spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 2014. V roku 1978 získal Goncourtovou cenu za román Ulica temných obchodíkov a roku 2012 Rakúsku štátnu cenu za európsku literatúru.

Životopis

Narodil sa na parížskom predmestí. Jeho otec Albert Modiano (1912 – 1977) bol obchodník a sefardský Žid. Významná rabínska rodina pôvodne pochádzala z gréckeho Solúnu.
Počas okupácie sa musel v Paríži skrývať pod falošnou identitou a kvôli prežitiu obchodoval s nacistami. Jeho osudy prinútili Patricka Modianiho venovať sa vo svojom diele osude svojej rodiny a francúzskych Židov. Matka Louisa Colpijn (* 1918) je herečka a pochádza z belgických Antverp. Rodičia sa zoznámili v októbri 1942 v okupovanom Paríži a v novembri 1944 mali svadbu. Okrem Patricka sa im v roku 1947 narodil ešte syn Rudy, ktorý zomrel v desiatich rokoch na leukémiu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q222944.

Patrick Modiano má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo