Nelly Sachsová

Nelly Sachsová, zdroj wikipédia

Nelly Sachsová, vlastným menom Leonie Sachsová (∗ 10. december 1891, Berlín, Nemecko – † 12. máj 1970, Štokholm, Švédsko) bola nemecká prozaička (Legendy a poviedky), poetka (V príbytkoch smrti) a prekladateľka židovského pôvodu.

==Životopis== V roku 1940 po intervencii dlhoročnej priateľky Selmy Lagerlöfovej a s pomocou člena švédskej kráľovskej rodiny v poslednej chvíli spolu s matkou utiekli z nacistického Nemecka do Švédska.

Preslávila sa sugestívnou básňou O die Schornsteine (Ó komíny) zo zbierky In den Wohnungen des Todes: : Ó komíny / na dômyselne vystavaných príbytkoch smrti / keď telo Izraela rozpustené v dyme / putovalo povetrím / ako kominár prijala ho hviezda / ktorá sčernela / či to bol azda slnečný lúč?

V roku 1966 jej bola spolu s Š. J. Agnonom udelená Nobelova cena za literatúru. Na jej počesť udeľuje nemecké mesto Dortmund každé dva roky literárnu Cenu Nelly Sachsovej (napr. v roku 1987 sa jej nositeľom stal Milan Kundera).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q57074.

Nelly Sachsová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo