Mo Jen

Mo Jen, zdroj wikipédia

Mo Jen čín. 莫言 (vlastné meno čín. 管谟业 – Kuan Mo-jie; * 17. február 1955 Čína) je čínsky spisovateľ, kritik čínskej spoločnosti a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 2012. Jeho najvýznamnejšie dielo je súbor piatich príbehov Chung kao-liang (1987). Opísal v nich historické deje v jeho rodnom kraji Kao-mi.

Za svoju satirickú prózu Ťiou-kuo (1992) bol odsúdený za politické podvracanie, pretože ostro kritizoval súčasnú čínsku spoločnosť.

Život

Kuan Mo-jie prišiel na svet v roľníckej rodine v provincii Šan-tung. Počas Kultúrnej revolúcie opustil v dvanástich rokoch školu, aby nastúpil do práce vo fabrike. Ako dvadsaťročný vstúpil do Ľudovo-oslobodeneckej armády, kde sa začal ešte ako vojak zaoberať literatúrou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q8998.

Mo Jen má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo