Miloš Alexander Bazovský

Miloš Alexander Bazovský, zdroj wikipédia

Miloš Alexander Bazovský (∗ 11. január 1899, Turany – † 15. december 1968, Trenčín) bol významný slovenský maliar, jeden z najreprezentatívnejších predstaviteľov slovenského maliarstva a grafiky 20. storočia. Jeho inšpiráciou bolo ľudové umenie. Vytváral sugestívne diela baladickej poetickosti. Pre svoj novátorský umelecký prejav patrí k zakladateľom slovenskej moderny.

== Rodina == , otec Koloman Bazovský - učiteľ v Turanoch , matka Mária rod. Molnárova

Život Študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti, na Akadémii výtvarných umení v Prahe ako aj na súkromnej maliarskej škole vo Viedni.

Významné diela , Detvianska melódia , Detviansky laz , Na horný koniec , Horúci deň , Námestie , Z paše , Žltý most , Malatiná , Večer na dedine

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2702071.

Miloš Alexander Bazovský má na Slovensku 10 ulíc a námestí.

Existuje aj Ľudovít Bazovský: Ľudovít Bazovský, a jeho ulice, Ľudovít Bazovský na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. M. Bazovského, Banka
  2. Bazovského, Bratislava
  3. Bazovského, Martin
  4. Bazovského, Nitra
  5. M. A. Bazovského, Slovenský Grob
  6. M. A. Bazovského, Teplička nad Váhom
  7. M. A. Bazovského, Topoľčany
  8. Bazovského, Trenčín
  9. Bazovského, Turany
  10. M. Bazovského, Zvolen
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Slovenskí maliari, Narodenia 11. januára, Narodenia v 1899, Osobnosti z Turian, Úmrtia 15. decembra, Úmrtia v 1968, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo