Ľudovít Bazovský

Ľudovít Bazovský, zdroj wikipédia

Dr. Ľudovít Bazovský (∗ 22. júl 1872, Závada - † 10. december 1958, Ľubochňa) bol slovenský advokát, politik, predseda Matice slovenskej v Lučenci a prvý starosta spolku Sokol Lučenec.

Životopis Jeho otec bol Daniel Bazovský, matka Zuzana rod. Skalošová a brat Koloman Bazovský. Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Kežmarku. Vyštudoval právo v Budapešti. Tu sa začal aj politicky angažovať proti sociálnemu útlaku na robotníckych zhromaždeniach. Od roku 1900 advokát v Lučenci. V slovenskom národnom hnutí bol aktívny v oblasti kultúry a politiky: v rokoch 1894 - 1896 člen Slovenského spevokolu v Martine. V roku 1910 sa zúčastnil na Slovanskom zjazde v Sofii. Funkcionár SNS a evanjelickej cirkvi. Počas prvej svetovej vojny podporoval aktivity Matúša Dulu. V roku 1918 sa stal členom výkonného výboru Slovenskej národnej rady a signatárom Martinskej deklarácie. V rokoch 1918 - 1919 bol poslancom Revolučného národného zhromaždenia. Po vzniku ČSR prvý novohradský župan (1919 - 1920).

Z pohľadu dejín Slovenska sa považuje za rozporuplnú osobnosť, keďže neskôr sa stal členom maďarskej Strany nezávislosti, angažoval sa v Kossuthovej vládnej strane a dištancoval sa od martinských národniarov. V roku 1935 bol súdený česko-slovenskými orgánmi za úsilie o revíziu trianonskej zmluvy a pripojenie Slovenska k Maďarsku. V rokoch 1938 - 1940 pôsobil v službách národnostného oddelenia pri predsedníctve maďarskej vlády v Budapešti.

Iné projekty {{projekt}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10545875.

Ľudovít Bazovský má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Existuje aj Miloš Alexander Bazovský: Miloš Alexander Bazovský, a jeho ulice, Miloš Alexander Bazovský na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. M. Bazovského, Banka
  2. Bazovského, Bratislava
  3. Dr. Ľudovíta Bazovského, Lučenec
  4. Bazovského, Martin
  5. Bazovského, Nitra
  6. Bazovského, Trenčín
  7. Bazovského, Turany
  8. M. Bazovského, Zvolen
Kategórie: Narodenia 22. júla, Narodenia v 1872, Osobnosti zo Závady (okres Veľký Krtíš), Úmrtia 10. decembra, Úmrtia v 1958, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo