Ľudovít Bazovský

Ľudovít Bazovský, zdroj wikipédia

Dr. Ľudovít Bazovský (* 22. júl 1872, Závada – † 10. december 1958, Ľubochňa) bol slovenský advokát, politik, predseda Matice slovenskej v Lučenci a prvý starosta spolku Sokol Lučenec.

Životopis

Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Kežmarku. Roku 1899 vyštudoval právo v Budapešti. Tu sa začal aj politicky angažovať proti sociálnemu útlaku na robotníckych zhromaždeniach. Od roku 1900 advokát v Lučenci. V slovenskom národnom hnutí bol aktívny v oblasti kultúry a politiky: v rokoch 1894 – 1896 člen Slovenského spevokolu v Martine. V roku 1910 sa zúčastnil na Slovanskom zjazde v Sofii.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10545875.

Ľudovít Bazovský má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Existuje aj Miloš Alexander Bazovský: Miloš Alexander Bazovský, a jeho ulice, Miloš Alexander Bazovský na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. M. Bazovského, Banka
  2. Bazovského, Bratislava
  3. Dr. Ľudovíta Bazovského, Lučenec
  4. Bazovského, Martin
  5. Bazovského, Nitra
  6. Bazovského, Trenčín
  7. Bazovského, Turany
  8. M. Bazovského, Zvolen
Kategórie: Narodenia 22. júla, Narodenia v 1872, Osobnosti zo Závady (okres Veľký Krtíš), Úmrtia 10. decembra, Úmrtia v 1958, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo