Mikuláš Moyzes

Mikuláš Moyzes, zdroj wikipédia

Mikuláš Moyzes (∗ 6. december 1872, Zvolenská Slatina - † 2. apríl 1944, Prešov) bol slovenský hudobný skladateľ, organista a pedagóg.

Rodina , otec František Moyzes , matka Paulína rod. Slobodníková , manželka Mária Anna rod. Witteková

Životopis V roku 1883-1893 študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v Revúcej, 1889-1893 na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom, kde aj maturoval a zložil skúšku z hry na organe, v Budapešti vykonal štátnu skúšky z hudby na Maďarskej kráľovskej akadémii a stal sa riadnym profesorom hudby a spevu na učiteľských ústavoch. Pracoval na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Ako dvadsaťročný sa stal organistom v Jágri a o dva roky neskôr organistom a učiteľom hudby vo Veľkom Varadíne. Neskôr sa stal profesorom hudby na učiteľskom ústave v Čurgove, v Kláštore pod Znievom a v Prešove. V kultúrnej a v spoločenskej sfére Prešova pôsobil celých 36 rokov, od svojho príchodu roku 1908 až do smrti roku 1944. Na jeho pamiatku je v Prešove postavený mramorový pomník v podobe lýry.

Bol priekopníkom realistických tendencií v slovenskej hudbe, predchodca slovenskej hudobnej moderny. Autor kompozícií, upravovateľ ľudových piesní, najmä z oblasti Zvolena a Šariša. Vydal učebnice hudby, zemepisu, slovenčiny a počtov, čím významne prispel k rozvoju slovenského školstva.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12037123.

Mikuláš Moyzes má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Štefan Moyzes: Štefan Moyzes, a jeho ulice, Štefan Moyzes na wikipédii. Existuje aj Alexander Moyzes: Alexander Moyzes, a jeho ulice, Alexander Moyzes na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo