Ľudovít Veselý

Ľudovít Veselý, zdroj wikipédia

Ľudovít Veselý (∗ 28. september 1910, Budapešť – † 14. december 1944, Kováčová) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, protifašistický bojovník, účastník SNP.

Rodina , otec Alojz Veselý , matka Helena rod. Hradilová

Životopis Študoval teológiu v seminári v Banskej Bystrici (1929 - 1932), 1932 vysvätený za kňaza. Počas štúdia v Banskej Bystrici tajomník Literárnej školy banskobystrických klerikov. V roku 1933 - 1936 rokuk. kňaz, 1936 - 1940 dôstojník duchovnej služby čs. resp. slov. armády z povolania, 1940 - 1944 administrátor fary vo Zvolenskej Slatine. Odporca fašistického režimu na Slovensku, pre pokus o útek do zahraničia, po prezradení zatknutý, prepustený z armády. V civilnej duchovnej správe podporoval protifašistický odboj, zapojil sa do SNP ako spravodajský dôstojník 1. čs. armády na Slovensku. Po potlačení Povstania do hôr opäť zapojený do ilegálneho odboja, ukrýval sa v seminári v Banskej Bystrici, 12. decembra 1944 nem. bezpečnostnými orgánmi zatknutý, odsúdený na trest smrti a popravený.

Ocenenie , Roku 1946 vyznamenaný Radom SNP I.tr. a povýšený na majora in memoriam

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13371242.

Ľudovít Veselý má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj František Krištof Veselý: František Krištof Veselý, a jeho ulice, František Krištof Veselý na wikipédii. Existuje aj Alojz Veselý: Alojz Veselý, a jeho ulice, Alojz Veselý na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo