František Krištof Veselý

František Krištof Veselý, zdroj wikipédia

František Krištof Veselý, rodným menom František Veselý (∗ 12. apríl 1903, Skalica – † 13. marec 1977, Bratislava) bol slovenský spevák, herec a režisér. Spolu s Gejzom Dusíkom a Pavlom Braxatorisom patrí medzi spoluzakladateľov slovenskej operety. Bol aj spoluzakladateľom divadla Nová scéna v Bratislave.

Životopis Jeho otec, keď bol František malý, odišiel za prácou do Ameriky a už sa naspäť nevrátil. Druhýkrát sa jeho mama vydala za továrnika Krištofa z Budapešti. S manželom odišli do Budapešti a pretože nevlastný otec nemal o Františka záujem, tak ho vychovávali rodičia jeho mamy - Kotekovci v Skalici. Spolu s Jankom Blahom (ten sa neskôr stal známym slovenským operným tenorom) spievali v skalickom cirkevnom zbore. Keď mal František sedemnásť rokov zomrel mu nevlastný brat v Budapešti. V Budapešti ho jeho nevlastný otec adoptoval a František začal používať meno - František Krištof Veselý.

V Budapešti začal ako zborista spievať v Budapeštianskom operetnom divadle. Popri štúdiu gymnázia vyštudoval aj v rokoch 1921 - 1923 štátnu hereckú školu v Budapešti. V roku 1930 začal vystupovať vo viacerých mestách - Segedíne, Debrecíne, Rábe, Cegléde, Miškovci a iných. V Miškovci sa zoznámil so svojou manželkou Gizkou. Neskôr získal miesto v Kráľovskom divadle v Budapešti.

V roku 1931 podpísal zmluvu so Slovenský národným divadlom do operetného súboru. Tu okrem spievania aj režíroval operety (1931 až 1933, 1936 – 1938, 1940 – 1946). Popri vystupovaní v maďarskom alebo slovenskom divadle hosťoval aj v českých divadlách. Svoju prvú filmovú rolu stvárnil v roku 1936 v komédii Uličnice. Okrem hrania v tomto filme aj spieval. V tomto istom roku nahral aj svoju prvú platňu u firmy Ultraphon. V archíve Slovenského rozhlasu je viac ako dvestopäťdesiat jeho piesní.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12017221.

František Krištof Veselý má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ľudovít Veselý: Ľudovít Veselý, a jeho ulice, Ľudovít Veselý na wikipédii. Existuje aj Alojz Veselý: Alojz Veselý, a jeho ulice, Alojz Veselý na wikipédii.
Kategórie: Narodenia 12. apríla, Narodenia v 1903, Osobnosti zo Skalice, Úmrtia 13. marca, Úmrtia v 1977, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo