Ľudovít Babilon

Ľudovít Babilon (∗ 22. september 1820, Radvaň – † 13. november 1883, Bajša) bol evanjelický kňaz, národnokultúrny pracovník.

Rodina , otec Ján Babilon , matka Anna, rodená Klimeková , brat Ján Babilon - významny kuchársky majster a autor prvej kuchárskej knihy v slovenskom jazyku

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici, v Bratislave. Na lýceu v Bratislave sa podieľal na činnosti štúrovskej mládeže, bol aktívnym členom Slovanského ústavu. V marci 1844 po odvolaní Ľudovíta Štúra z katedry, odišiel z Bratislavy do Levoče. Pôsobil ako evanjelický kaplán v Hložanoch, od roku 1847 v Báčskom Petrovci, od 1849 farár v Bajši. Bol literárne činný. Pastoračne pôsobil medzi dolnozemskými Slovákmi. Podporoval národno-kultúrne podujatia. Udržiaval kontakty s poprednými slovenskými dejateľmi ako bol Andrej Sládkovič, Karol Kuzmány, Michal Godra a iní. Bol členom MS.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13371177.

Ľudovít Babilon má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Štúrovci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo