Karl Adolph Gjellerup

Karl Adolph Gjellerup, zdroj wikipédia

Karl Adolph Gjellerup (* 2. jún, 1857 – † 13. október, 1919) bol dánsky básnik, prozaik a dramatik, ktorý v roku 1917 získal Nobelovu cenu za literatúru (spolu s ďalším Dánom Henrikom Pontoppidanom). Používal pseudonym Epigonos.

Život

Gjellerup pochádzal z rodiny pastora a vyštudoval teológiu. Kňazom sa však nikdy nestal a už na fakulte prejavoval dosť slobodomyseľné názory. Záujem o náboženské otázky ho potom priviedol k podrobnejšiemu štúdiu budhizmu a následne k východným myšlienkovým prúdom a k mystike. Popri indických vplyvoch sa v jeho literárnom diele prejavilo taktiež programové spriaznenie s novoromantizmom. Od roku 1892 žil v Nemecku a písal tiež v nemčine.

Jeho vrcholné dielo Pútnik Kamaníta patrí spolu s knihou Kameň mudrcov Johannesa Ankera Larsena k najväčším skvostom mystickej dánskej literatúry 20.storočia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q131487.

Karl Adolph Gjellerup má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo