Juraj Košút

Juraj Košút - "Kossuth de Udvard et Kossut" (∗ 12. máj 1776, Košúty – † 31. júl 1849, Košúty) bol slovenský národovec, zeman a poľnohospodár. Bol strýkom, podľa iných prameňov bratrancom, Ľudovíta Košuta.

== Rodina == , otec: Pavol Košút (1738–1791) , matka: Zuzana, rod. Benická (1737–?)

== Život == Juraj Košút zavádzal nové výnosnejšie technológie a postupy hospodárenia na svojich majetkoch, prispieval do súvekej tlače, politicky sa angažoval v slovenskom národnom hnutí. Bol výrazným odporcom maďarizácie. Roku 1842 stál na čele turčianskych zemanov, ktorí podporovali Ľudovíta Štúra, zorganizoval podpisovú akciu žiadajúcu vydávanie slovenských novín i zbierku na podporu slovenských študentov, ktorí roku 1844 na protest proti zosadeniu Ľudovíta Štúra z profesúry odišli z Bratislavy do Levoče, podporoval spolok Tatrín. Písal si s Jánom Kollárom, Gašparom Fejérpatakym-Belopotockým i Ľudovítom Štúrom.

Oslavné básne mu venovali v roku 1843 Janko Kráľ (Vysokourodzenému pánovi pánu Ďurkovi Košuthovi od Janka Kráľa) a Janko Matúška (Vysoceurozenému Pánu Pánu Jurkovi Košuthovi na Nový rok).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1119462.

Juraj Košút má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Štúrovci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo