John Maxwell Coetzee

John Maxwell Coetzee, zdroj wikipédia

John Maxwell Coetzee (čítaj „küt-ZĒ“) (* 9. február 1940, Kapské Mesto, Juhoafrická republika) je juhoafrický a austrálsky autor, držiteľ Radu Mapungubwe a Nobelovej ceny za literatúru z roku 2003, ktorý emigroval z Južnej Afriky v roku 2002. Austrálske občianstvo získal 6. marca 2006. Je dvojnásobným držiteľom Man Booker Prize (za romány Život a doba Michaela K. a Hanebnosť).

Narodil sa afrikánskym rodičom. Vyštudoval matematiku a angličtinu. Pracoval vo Spojenom kráľovstve ako programátor, štúdium dokončil na texaskej univerzite dizertáciou o diele Samuela Becketta. Stále pôsobí ako učiteľ anglickej literatúry. Vo svojom diele kritizuje krátkozrakú politiku apartheidu vo svojej zemi, ale vyhýba sa jednoduchým súdom a riešeniam.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q43293.

John Maxwell Coetzee má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo