Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert, zdroj wikipédia

Jaroslav Seifert (* 23. september 1901, Praha – † 10. január 1986, tamže) bol český básnik, spisovateľ a prekladateľ, signatár Charty 77, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1984).

Životopis

Mladosť

Narodil sa do chudobných pomerov v dnešnej Bořivojovej (vtedy Riegrovej) ulici na pražskom Žižkove (dom čp. 816/104) a bol pokrstený 5. októbra ako Jaroslav Václav. Na rodnom dome je umiestnená pamätná tabuľa. Jeho otec, pôvodne úradník, potom nie príliš úspešný obchodník s obrazmi a rámami a neskôr robotník, bol „uvedomelý socialista“, zatiaľ čo matka bola zbožná katolíčka. Seifert sa o tom neskôr vyjadril: „Tieto protiklady mi tiež trochu zostali – v živote aj v poézii.“ Počas jeho detstva sa rodina niekoľkokrát sťahovala po rôznych, napospol chudobných, podnájmoch v rámci Žižkova.

Stredoškolské štúdium absolvoval najprv na c.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q102483.

Jaroslav Seifert má na Slovensku 15 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Seifertova, Blansko
 2. Seifertova, Bohumín
 3. Seifertova, Brno
 4. Seifertova, Bruntál
 5. Jaroslava Seiferta, Frenštát pod Radhoštěm
 6. Jaroslava Seiferta, Havířov
 7. Seifertova, Hodonín
 8. Seifertova, Jeseník
 9. Seifertova, Kostelec nad Orlicí
 10. Seifertova, Kroměříž
 11. Jaroslava Seiferta, Ostrava
 12. Seifertova, Přibyslav
 13. Seifertova, Šlapanice
 14. Seifertova, Svitavy
 15. Seifertova, Valašské Meziříčí
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 23. septembra, Narodenia v 1901, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 10. januára, Úmrtia v 1986, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo