Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert, zdroj wikipédia

Jaroslav Seifert (* 23. september 1901, Praha – † 10. január 1986, tamže) bol český básnik, spisovateľ a prekladateľ, signatár Charty 77, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1984).

Životopis

Mladosť

Narodil sa do chudobných pomerov v dnešnej Bořivojovej (vtedy Riegrovej) ulici na pražskom Žižkove (dom čp. 816/104) a bol pokrstený 5. októbra ako Jaroslav Václav. Na rodnom dome je umiestnená pamätná tabuľa. Jeho otec, pôvodne úradník, potom nie príliš úspešný obchodník s obrazmi a rámami a neskôr robotník, bol „uvedomelý socialista“, zatiaľ čo matka bola zbožná katolíčka. Seifert sa o tom neskôr vyjadril: „Tieto protiklady mi tiež trochu zostali – v živote aj v poézii.“ Počas jeho detstva sa rodina niekoľkokrát sťahovala po rôznych, napospol chudobných, podnájmoch v rámci Žižkova.

Stredoškolské štúdium absolvoval najprv na c.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q102483.

Jaroslav Seifert má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jaroslava Seiferta, Havířov, Jaroslava Seiferta je ulica v Havířov, viac o ulici Jaroslava Seiferta
  2. Jaroslava Seiferta, Ostrava, Jaroslava Seiferta je ulica v Ostrava, viac o ulici Jaroslava Seiferta
  3. Jaroslava Seiferta, Frenštát pod Radhoštěm, Jaroslava Seiferta je ulica v Frenštát pod Radhoštěm, viac o ulici Jaroslava Seiferta
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo