Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert, zdroj wikipédia

Jaroslav Seifert (* 23. september 1901, Praha – † 10. január 1986, tamže) bol český básnik, spisovateľ a prekladateľ, signatár Charty 77, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1984).

Životopis

Mladosť

Narodil sa do chudobných pomerov v dnešnej Bořivojovej (vtedy Riegrovej) ulici na pražskom Žižkove (dom čp. 816/104) a bol pokrstený 5. októbra ako Jaroslav Václav. Na rodnom dome je umiestnená pamätná tabuľa. Jeho otec, pôvodne úradník, potom nie príliš úspešný obchodník s obrazmi a rámami a neskôr robotník, bol „uvedomelý socialista“, zatiaľ čo matka bola zbožná katolíčka. Seifert sa o tom neskôr vyjadril: „Tieto protiklady mi tiež trochu zostali – v živote aj v poézii.“ Počas jeho detstva sa rodina niekoľkokrát sťahovala po rôznych, napospol chudobných, podnájmoch v rámci Žižkova.

Stredoškolské štúdium absolvoval najprv na c.

x

Viac na wikipédii.

Jaroslav Seifert má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Seifertova, Blansko
  2. Jaroslava Seiferta, Frenštát pod Radhoštěm
  3. Seifertova, Hodonín
  4. Seifertova, Kroměříž
  5. Seifertova, Šlapanice
  6. Seifertova, Valašské Meziříčí
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 23. septembra, Narodenia v 1901, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 10. januára, Úmrtia v 1986, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo