Ján Chalupka

Ján Chalupka, zdroj wikipédia

Ján Chalupka, pseudonymy Anonymus Belae Regis Notarius, Chlk, CLVI a i. (∗ 28. október 1791, Horná Mičiná – † 15. júl 1871, Brezno) bol slovenský dramatik, publicista, prozaik a evanjelický kňaz.

Životopis Narodil sa v rodine evanjelického farára Adama Chalupku (matka Anna rod. Pruniová) a nebol jediným členom rodiny, ktorý sa stal neskôr literárne činným – rovnako známym sa stal i jeho brat Samo Chalupka. Vzdelanie získal od otca, v 1799 – 1800 navštevoval školu v Slovenskej Ľupči, 1800 – 1802 v Brezne, 1802 – 1805 študoval na gymnáziu v Ožďanoch, v Levoči, od 1809 – 1814 na Evanjelickom kolégiu v Prešove, v Sárospataku. V 1816 – 1817 študoval teológiu, filozofiu a filológiu na univerzite v Jene.

Od roku 1814 pôsobil ako domáci učiteľ v Banskej Bystrici a Viedni, učil na gymnáziu v Ožďanoch, na evanjelickom lýceu v Kežmarku. V roku 1824 sa stal farárom v Brezne, 1850 – 1860 súčasne administrátor banskej, potom preddunajskej superintendencie.

V roku 1842 bol členom deputácie národovcov na viedenský dvor. Zasadzoval sa o to, aby sídlom Matice slovenskej bolo Brezno. Vystupoval proti maďarskému šovinizmu, ktorý považoval nielen za škodlivý, ale hlavne za nezmyselný.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q925563.

Ján Chalupka má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Existuje aj Samo Chalupka: Samo Chalupka, a jeho ulice, Samo Chalupka na wikipédii. Existuje aj Adam Chalupka: Adam Chalupka, a jeho ulice, Adam Chalupka na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. J. Chalupku, Lučenec, J. Chalupku je ulica v Lučenec, viac o ulici J. Chalupku
  2. Jána Chalupku, Banská Bystrica, Jána Chalupku je ulica v Banská Bystrica, viac o ulici Jána Chalupku
  3. Jána Chalupku, Kežmarok, Jána Chalupku je ulica v Kežmarok, viac o ulici Jána Chalupku
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo