Adam Chalupka

Adam Chalupka (∗ 28. október 1767, Nemecká Ľupča, dnes Partizánska Ľupča, Slovensko – † 5. júl 1840, Horná Lehota, Slovensko) bol slovenský evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ; otec slovenských spisovateľov Jána Chalupku a Sama Chalupku.

Životopis Narodil sa v rodine Michala Chalupku a jeho manželky Evy, rodenej Kusej. V rokoch 1786 – 1789 chodil do škôl v Paludzi, v Kežmarku, v Miškovci, v Banskej Štiavnici a v Bratislave. Od roku 1789 pôsobil ako učiteľ v Hornej Mičinej a od roku 1792 ako evanjelický farár v Hornej Lehote.

Tvorba Venoval sa náboženskej publicistike, časť jeho prác ostala v rukopise.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q482197.

Adam Chalupka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Chalupka: Ján Chalupka, a jeho ulice, Ján Chalupka na wikipédii. Existuje aj Samo Chalupka: Samo Chalupka, a jeho ulice, Samo Chalupka na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo