Ivan Viest

Ivan Viest (∗ 23. október 1882, Revúca – † 13. apríl 1963, Bratislava) bol slovenský železničný inžinier a protifašistický bojovník.

Rodina , otec Gustáv Viest , matka Jana rod. Grnáčova , brat Rudolf Viest

Životopis Študoval na gymnáziu v Kežmarku, 1900 - 1904 na polytechnike v Budapešti. Hospodársky a odborný pracovník železničnej dopravy na Slovensku. Pracoval v službách Ministerstva železníc v Prahe a v Bratislave. Konštruktér viacerých sérií parných rušňov. Účastník protifašistického odboja, počas SNP poverený riadeným železničnej dopravy na povstaleckom území. Pracovník Povereníctva pre železnice v Banskej Bystrici, zodpovedný najmä za stavbu obrnených vlakov a zabezpečovanie železničných spojení medzi jednotlivými povstaleckými oblasťami. Spolutvorca slov. železničnej terminológie v podobe technických viacjazyčných a náučných slovníkov, elektrotechnických a strojárskych prekladových slovníkov. Publikoval v novinách a časopisoch. Prekladal z maďarčiny a ruštiny.

Ocenenie , Roku 1947 vyznamenaný Radom SNP I.tr. a Čs. vojenskou medailou Za zásluhy I.st.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13419686.

Ivan Viest má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Rudolf Viest: Rudolf Viest, a jeho ulice, Rudolf Viest na wikipédii. Existuje aj Branislav Viest: Branislav Viest, a jeho ulice, Branislav Viest na wikipédii.
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 23. októbra, Narodenia v 1882, Osobnosti z Revúcej, Úmrtia 13. apríla, Úmrtia v 1963, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo