Branislav Viest

Branislav Viest (∗ 18. november 1894, Myjava – † 25. február 1952, Lučenec) bol obchodník, verejný činiteľ, protifašistický bojovník.

Rodina , otec Karol Viest , matka Eleonóra rod. Rosiarová

Životopis Po skončení základnej školskej dochádzky sa vyučil za obchodníka v Rimavskej Sobote. Majiteľ veľkoobchodnej firmy v Lučenci a v Lovinobani. Od 1920 politicky pracoval v Slovenskej národnej a roľníckej strane. Národný pracovník, spoluzakladateľ, majiteľ a vydavateľ, redaktor Národného týždenníka v rokoch 1928 - 1939. Počas Prvej Slovenskej republiky účastník ilegálneho protifašistického odboja, zúčastnil sa príprav SNP, 20. októbra 1943 bola v jeho byte porada reprezentantov občianskeho odboja, ktorá ho poverila nadviazaním spojenia s predstaviteľmi odboja v Banskej Bystrici, neskôr vykonával funkciu spojky medzi odbojovým hnutím v Novohrade a Banskou Bystricou. Po roku 1945 organizátor DS v Lučenci, 1948 z politických príčin prenasledovaný. Prispieval úvodníkmi a článkami o národnostných problémoch, aktuálnych otázkach Lučenca a Novohradu. Člen Slovenskej národnej rady. Činný funkcionár Novohradského evanjelického seniorátu.

Ocenenie , Roku 1947 vyznamenaný Čs. vojnovým krížom 1939 a Čs. vojenskou medailou Za zásluhy I.st.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12763451.

Branislav Viest má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Rudolf Viest: Rudolf Viest, a jeho ulice, Rudolf Viest na wikipédii. Existuje aj Ivan Viest: Ivan Viest, a jeho ulice, Ivan Viest na wikipédii.
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 18. novembra, Narodenia v 1894, Osobnosti z Myjavy, Úmrtia 25. februára, Úmrtia v 1952, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo