Herta Müllerová

Herta Müllerová, zdroj wikipédia

{{Nositeľ Nobelovej ceny}} Herta Müllerová (∗ 17. august 1953 Nițchidorf, Rumunsko) je rumunsko-nemecká spisovateľka, ktorá v roku 2009 získala Nobelovu cenu za literatúru.

Životopis Herta Müllerová sa narodila v rodine patriacej do nemeckej menšiny v Banáte. Otec slúžil za druhej svetovej vojny v SS, matku deportovali po vojne do pracovného tábora v Sovietskom zväze.

Na univerzite v Temešvári vyštudovala rumunskú literatúru a germanistiku. Pracovala ako prekladateľka, ale v roku 1979 musela toto miesto opustiť, lebo odmietla spolupracovať s komunistickou rumunskou tajnou službou Securitate.

V roku 1987 emigrovala do Nemecka. V roku 1994 získala Kleistovu cenu, najprestížnejšie nemecké literárne ocenenie. V súčasnosti žije v Berlíne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q38049.

Herta Müllerová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo