Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz, zdroj wikipédia

Henryk Sienkiewicz [Šjenkjevič] celým menom Henryk Adam Alexander Pius Sienkiewicz; pseudonym Litwos (*5. máj 1846, Wola Okrzejska, Lubelské vojvodstvo, Poľsko, vtedajšia Ruská ríša – † 15. november 1916, Vevey, Švajčiarsko), bol poľský prozaik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Stal sa klasikom poľskej prózy a najpopulárnejším tvorcom historických románov. Vytvoril rozsiahle množstvo živých postáv, ktoré sa stali symbolmi.

Životopis

Narodil sa ako najstaršie z piatich detí schudobnených šľachticov Józefa Sienkiewicza (*1813–†1896) a Stefanie Cieciszowskej (†1873). Začal študovať medicínu, neskôr filozofiu, v roku 1870 ukončil štúdium na ruskej univerzite vo Varšave. Počas štúdia sa dostal do skupiny pozitivistov, spolupracoval s radikálnym časopisom Przegląd Tygodniowy a neskôr s konzervatívnymi novinami Gazeta Polska. Svoj obzor si rozširoval zahraničnými cestami. V roku 1876 navštívil Nemecko, v roku 1877 Belgicko, Francúzsko a Anglicko a odtiaľ sa vydal na trojročnú cestu do Spojených štátov. Ďalej navštívil Taliansko, Grécko, Turecko a Španielsko a v roku 1891 odišiel na loveckú výpravu do Afriky, ktorá sa stala predlohou románu V púšti a v pralese.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q41502.

Henryk Sienkiewicz má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Sienkiewiczova, Bratislava, Sienkiewiczova je ulica v Bratislava, viac o ulici Sienkiewiczova
  2. Sienkiewiczova, Olomouc, Sienkiewiczova je ulica v Olomouc, viac o ulici Sienkiewiczova

Zoznam bodov

  1. Sienkiewicza, autobusová zastávka,
    Sanok
  2. Sienkiewicza, autobusová zastávka, číslo 85,
    Gorlice
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo