Ernest von Dohnány

Ernest von Dohnány, zdroj wikipédia

Ernest von Dohnány (staršie: Ernest von Dohnányi) z Dohnian alebo Ernő (von) Dohnányi či Ernst von Dohnányi z Dohnian (po nemecky: Ernst von Dohnányi; po maďarsky Dohnányi Ernő; latinsko-maďarská podoba prídomku: de Dohnány; * 27. júl 1877, Bratislava – † 9. február 1960, New York) bol maďarský hudobný skladateľ, dirigent, klavirista.

Rodina

Životopis

Maturoval na gymnáziu v Bratislave. Hru na klavír študoval v Bratislave, od roku 1894 na Vysokej škole F. Liszta v Budapešti, PhDr.h.c. Autor vyše 50 diel, v ktorých sa pridržiaval klasických noriem s neskoromantickými a novoromantickými znakmi. Orchestrálne kompozície inštrumentoval, v hudobnom štýle ho ovplyvnil Brahms, Reger, čiastočne Roku Strauss, využíval aj maďarské folklórne motívy. Ako dirigent propagoval tvorbu Bartóka a Kodályho. Koncertoval aj v Banskej Bystrici (1922).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q78532.

Ernest von Dohnány má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Mikuláš Dohnány: Mikuláš Dohnány, a jeho ulice, Mikuláš Dohnány na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo