Dionýz Štúr

Dionýz Štúr, zdroj wikipédia

Dionýz Štúr (∗ 2. apríl 1827, Beckov – † 9. október 1893, Viedeň) bol slovenský geológ a paleontológ, riaditeľ Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni. Zaoberal sa geologickým mapovaním a fytopaleontológiou Rakúska, Čiech, Moravy a Slovenska.

Životopis Mladosť Narodil sa v Beckove v učiteľskej rodine Jozefa Štúra a Jany (Johanky) rodenej Riznerovej. Pokrstený bol ako Dionysus Rudolphus Josephus. Jeho otec Jozef pochádzal z trenčianskej rodiny Štúrovcov, bol synom Jána Štúra. Dionýzov otec Jozef Štúr bol bratranec Samuela Štúra, Dionýz a Ľudovít Štúr boli teda bratranci v druhom stupni príbuzenstva.Horváth, P., 1983, Trenčín a rodina Štúrovcov. Pôvod rodiny Ľudovíta Štúra. Trenčianske múzeum, Trenčín, s. 61-64 Dionýz mal viacerých starších súrodencov: Ľudovít Jozef (zomrel v novorodeneckom veku), Karolína (zomrela bezdetná v roku 1848), Karol (zomrel v novorodeneckom veku).

Na strednú školu chodil v Modre, kam sa v 12 rokoch presťahoval s rodičmi a sestrou. Študoval aj na evanjelickom lýceu v Bratislave. V roku 1844 začal navštevovať viedenskú polytechniku, kde študoval matematiku, fyziku a chémiu. Neskôr, ovplyvnený prof. Viliamom Haidingerom sa začal zaujímať o prírodné vedy.

Odborná činnosť V roku 1846 nastúpil do múzea Dvornej komory pre mincovníctvo a baníctvo. V roku 1847 získal na základe svojej predošlej vedeckej činnosti štipendium a začal študovať na Banskej akadémii v Štiavnici. V tomto období uverejnil svoju prvú vedeckú prácu o geológii okolia Bratislavy a Modry.Barica, J., 2004: ]. Úrad priemyselného vlastníctva SR, Bratislava, s. 81-82 Po absolvovaní akadémie sa vrátil naspäť do Viedne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q905900.

Dionýz Štúr má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Existuje aj Ľudovít Štúr: Ľudovít Štúr, a jeho ulice, Ľudovít Štúr na wikipédii. Existuje aj Ján Štúr: Ján Štúr, a jeho ulice, Ján Štúr na wikipédii. Existuje aj Šturec: Šturec, Šturec na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. D. Štúra, Sereď, D. Štúra je ulica v Sereď, viac o ulici D. Štúra
  2. Dionýza Štúra, Krupina, Dionýza Štúra je ulica v Krupina, viac o ulici Dionýza Štúra
  3. Dionýza Štúra, Beckov, Dionýza Štúra je ulica v Beckov, viac o ulici Dionýza Štúra
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo