Ján Štúr

Ján Štúr (∗ 21. september 1827, Uhrovec – † 23. september 1905, Malé Bierovce) bol slovenský národný buditeľ, redaktor a publicista.

Život Bol najmladším bratom Ľudovíta Štúra. U svojho otca Samuela Štúra, učiteľa, navštevoval školu v rodnom Uhrovci. Neskôr absolvoval evanjelické lýceum v Bratislave a potom v Modre. Pôsobil ako súdny úradník v Trenčíne, Žiline, Čadci, Bánovciach nad Bebravou, Fiľakove, vo Vrábľoch a v Rábe (Győr). V revolučných rokoch 1848 - 1849 sa zúčastnil na každej slovenskej dobrovoľníckej výprave.

V roku 1848 spolu s Ľudovítom Dohnánym redigoval Slovenskje národňje novini. Svoje príspevky publikoval aj v Cirkevných listoch, v Sokole, Orle, Slovenských pohľadoch, Tatrane a v Pešťbudínskych vedomostiach. Išlo prevažne o regionálne správy a informácie, články z histórie, nekrológy a slovenské povesti. V roku 1900 napísal časť Rozpomienok na svojho brata Ľudovíta Štúra.

== Externé odkazy == , indexovaný záznam číslo 100 - evanjelická farnosť v Uhrovci; pokrstený ako Johannes Sthur

x

Viac na wikipédii, wikidata Q15220157.

Ján Štúr má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo