Anton Hlinka

Prof. Anton Hlinka (* 31. október 1926, Valaská Belá – † 26. marec 2011, Trenčín) bol slovenský rímskokatolícky aktivista, významná osobnosť exilu, katolícky kňaz, teológ a filozof, salezián, univerzitný profesor, publicista a prekladateľ.

Životopis

Sedem tried študoval na gymnáziu v Trnave a oktávu v Galante, kde roku 1948 zmaturoval. Na pokyn svojich saleziánskych predstavených, najmä Ernesta Macáka, emigroval v lete 1951 do Rakúska a o niekoľko mesiacov do Talianska. V roku 1952 prijal kňazskú vysviacku. Absolvoval štúdium teológie, filozofie a psychológie postupne v Turíne, Viedni a v Ríme. V rokoch 1958 až 1967 prednášal filozofiu v seminároch svojho rádu vo Viedni, Kolíne nad Rýnom a v Katánii. V roku 1961 získal v Ríme doktorát filozofie obhajobou práce "Die theologischen Grundlagen der Bildungslehre Theodor Litts", ktorá neskôr vyšla aj tlačou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13537161.

Anton Hlinka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Andrej Hlinka: Andrej Hlinka, a jeho ulice, Andrej Hlinka na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 31. októbra, Narodenia v 1926, Osobnosti z Valaskej Belej, Úmrtia 26. marca, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo