Zuzana Uličianska

Ing. Zuzana Uličianska (* 2. október 1962, Košice) je slovenská publicistka, autorka rozhlasových hier, kultúrna manažérka a divadelná kritička.

Životopis

Absolvovala Stavebnú fakultu Technickej univerzity v Košiciach. V rokoch 1992 – 1994 absolvovala postgraduálne štúdium verejnej správy na vtedajšej Academii Istropolitana v Bratislave (v rokoch 1990 – 1996 štátna akademická inštitúcia, neskôr mimovládna organizácia Academia Istropolitana Nova), následne získala polročné Masarykovo štipendium a navštevovala kurzy politológie a kulturológie na Birbeck College v Londýne.

Pracovala ako vedúca odboru kultúry magistrátu mesta Košice, následne niekoľko rokov na Ministerstvo kultúry SR. Prednášala divadelný manažment a kultúrnu politiku na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (VŠMU), kde pôsobila aj ako prodekanka pre medzinárodné vzťahy.

V rokoch 2004 – 2016 pracovala ako redaktorka denníka SME, so zameraním prevažne na kultúrnu rubriku.

Je autorkou rozhlasových hier s tematikou sveta žien a mužov (Dvadsaťpäť divadelných cvičení, 1994). Viacero z jej hier bolo naštudovaných v zahraničných rozhlasových štúdiách (Ak bude pekne, pôjdeme von, 1991; Rádio Labyrint, 1992; Myš, 1997; Citová zmes, 1999; Para, 2004; Za vodou, 2006 a ďalšie).

V rokoch 2002 – 2012 bola a neskôr znova od roku 2015 je predsedníčkou Slovenského centra AICT, slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov AICT/IATC. Od roku 2018 je zároveň členkou výkonného výboru AICT/IATC.

Bola odbornou pracovníčkou a vedúcou oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu v Bratislave. Spoluzakladala a spoluorganizuje anketu Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY.

Počas pandémie COVID-19 bola iniciátorkou vzdelávacieho projektu SMARTheatre Slovenského centra AICT, v rámci ktorého mohli mladí ľudia sledovať inscenácie, absolvovať diskusie s hosťami a lektormi a nakoniec pretaviť svoje pocity do zvoleného kreatívneho výstupu v rámci činohernej, bábkovej, opernej, muzikálovej dielne alebo dielne alternatívneho divadla.

V súčasnosti (2022) vedie Kreatívne centrum Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Ocenenia

x

Viac na wikipédii, wikidata Q112553985.

Zuzana Uličianska má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo