Zuzana Chalupová

Zuzana Chalupová, zdroj wikipédia

Zuzana Chalupová (srb. Зузана ХалуповаZuzana Halupova; * 5. február 1925, Kovačica, Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov – † 1. august 2001, Belehrad, Srbsko) bola známa insitná maliarka slovenského pôvodu z Kovačice, Srbsko.

Chalupová bola spolu s Martinom Jonášom jednou z najvýznamnejších protagonistov kovačickej naivy a jej obrazy sa dnes nachádzajú v mnohých múzeách, galériách ako aj v súkromných zbierkach po celom svete. Svoje diela vystavovala ako v Srbsku a na Slovensku tak aj vo svete (napr. v mestách ako sú: Paríž, New York, Rím, Viedeň, Bonn, Zürich, Kodaň, Štokholm, Düsseldorf, či Ženeva). Bola prvou maliarkou v Kovačici, no kresliť začala dosť neskoro. Najprv sa venovala vyšívaniu, sama vymýšľala svoje vzory a stala sa najlepšou výšivkárkou vo svojej dedine. No potom sa rozhodla splniť si svoj sen a vytvoriť si svoj vlastný svet aj v maliarskom umení.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4597463.

Zuzana Chalupová má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Zuzany Chalupovej, Bratislava
 2. Chalupova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Chalupová, autobusová zastávka,
  Antošovická 400, 711 00 Ostrava, Antošovice
  názvy: Ostrava, Antošovice, Chalupová
 2. Chalupová, autobusová zastávka,
  Chalupova 2, 711 00 Ostrava, Antošovice
  názvy: Ostrava, Antošovice, Chalupová
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 5. februára, Narodenia v 1925, Úmrtia 1. augusta, Úmrtia v 2001, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo