Žores Ivanovič Alfiorov

Žores Ivanovič Alfiorov, zdroj wikipédia

Žores Ivanovič Alfiorov (rus. Жорес Иванович Алфёров; * 15. marec 1930, Vitebsk – † 1. marec 2019, Petrohrad, Rusko) bol ruský fyzik, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 2000, ktorý významne prispel pri vytvorení modernej heteroštruktúry vo fyzike a elektronike. Bol aj politikom a bol členom ruského parlamentu (Dumy) do roku 1995.

Narodenie a vzdelanie

Narodil sa vo Vitebsku v bielorusko-židovskej rodine. V roku 1952 ukončil Elektrotechnický inštitút v Leningrade. Od roku 1953 pracoval v Ioffovom fyzikálno - technickom ústave sovietskej akadémie vied. V roku 1987 sa stal jeho riaditeľom. Bol zvolený za člena sovietskej akadémie vied v roku 1972, a plnohonotným členom v roku 1979.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q183279.

Žores Ivanovič Alfiorov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo