Zdenek Cón

Zdenek Cón, zdroj wikipédia

Zdenek Cón, uvádzáný aj Zdeněk Cón (∗ 27. december 1919, Viedeň, Rakúsko - † 3. november 1995, Kutná Hora) bol slovenský hudobný hudobný skladateľ a rozhlasový redaktor.

Životopis Narodil sa slovenským rodičom v rakúskej Viedni. Študoval na českom reálnom Gymnáziu Jána Amosa Komenského a navštevoval často české kultúrne spolky (Omladina Komenského, Akademický spolek Zpěvokol, Lumír). Maturoval v roku 1939 a hudobne sa vzdelával súkromne.

V roku 1945 sa presťahoval do Bratislavy a stal sa pracovníkom bratislavského rozhlasu. Komponoval prevažne tanečné a estrádne skladby. V roku 1946 napísal svoju najrozšírenejšiu a najznámejšiu tanečnú skladbu, tango: Nečakaj ma už nikdy (text napísal Otto Kaušitz). V rokoch 1946 - 1953 pôsobil v košickom rozhlasovom štúdiu a pokračoval v štúdiu hudby u Dezidera Kardoša. V roku 1951 zložil na Pražskom konzervatóriu štátnu skúšku z dirigovania. Do Bratislavy sa vrátil v roku 1953 a pôsobil ako redaktor estrádnej a operetnej redakcie. Bol jedným z iniciátorov každoročnej rozhlasovej súťaže dychových orchestrov. V roku 1984 odišiel do dôchodku.

Dielo pozn. názov skladby - (text alebo hudba, ak ide o piesňovú skladbu) - interpret skladby Hudba , Blues pre malú poetku (text: Soňa Bernátová) - Gabriela Hermélyová , Chodí temný tieň - Gabriela Hermélyová , Kaktusová polka (text: Tibor Grünner) - Tatiana Hubinská , Keď som išiel na postriežku (text: Alojz Čobej) - Zdeněk Sychra , Nečakaj ma už nikdy (text: Otto Kaušitz), prvým interpretom tejto piesne bol František Krištof Veselý , Nesmelý chlapec (text: Zdenek Cón) - Gabriela Hermélyová , Nie som tvoja princezná (text: Milan Dobrovodský) - Darina Cesnaková , Nie som už sám (text: Viera Palátová) - Jozef Borároš , Dáš mi šatôčku cez oči (text: Zdenek Cón) - Zuzka Lonská a Zdeněk Kratochvíl a Tatjana Hubinská , Dnes ráno skvitol orgován , Otváraj sa brána (text: Alojz Čobej) , Pozdrav (text: Alojz Čobej) - Zdeněk Sychra http://zateckecountry.cz/diskografie/zpevaci/sychra.php Zdeněk Sychra - zateckecountry.cz , Ráno v Bratislave , Svitanie , Spomienka na leto , Spomeň si otecko (text: Vít Ilek) - Š. Turňa , Tu je tvoj dom (text: Alojz Čobej) , Ženský účes (text: Tomáš Janovic) - Gabriela Hermélyová

x

Viac na wikipédii, wikidata Q24206774.

Zdenek Cón má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo