Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart, zdroj wikipédia

Wolfgang Amadeus Mozart (∗ 27. január 1756, Salzburg – † 5. december 1791, Viedeň), pokrstený ako Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart bol rakúsky klasicistický hudobný skladateľ. Jeho dielo malo veľký vplyv na vývoj európskej hudby. Je považovaný za jedného z najväčších BS skladateľov klasicizmu aj celých dejín hudby.

Životopis Narodil sa ako najmladší zo siedmich detí Leopolda a Anny Marie Mozartovcov. Zo všetkých siedmich súrodencov sa však dospelosti dožil iba Wolfgang a jeho o päť rokov staršia sestra Maria Anna, prezývaná Nannerl.

V detstve bol s celou rodinou na dlhých hudobných turné po metropolách celej Európy: tri roky trvajúcom po západnej Európe: severné Nemecko, Holandsko, Paríž, ďalej Londýn, Haag a znovu Paríž, južné Francúzsko a Švajčiarsko. V Anglicku sa zoznámil s Johannom Christianom Bachom, ktorý ho učil hrať na klavíri a spoznal bližšie prostredie talianskej opery. Wolfgang a jeho sestra boli na turné predstavovaní ako zázračné deti.

V neskoršom veku podnikol Mozart, teraz iba so svojím otcom, študijné cesty po Taliansku. Pomocou otcových známostí získaval Mozart od šľachty objednávky na opery. V Taliansku Mozart spoznal taliansky hudobný štýl, ktorý bol vtedy uznávaný za jediný a dokonalý, a skomponoval dve typické talianske opery: Mithridates, kráľ pontský a Lucio Silla; ďalej serenádu Ascanius v Albe. Počas talianskej cesty sa zhoršil Mozartov vzťah k otcovi. Po návrate z Talianska Mozart navštívil Viedeň a Mníchov, kde sa konala premiéra jeho opery Záhradníčka z lásky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q254.

Wolfgang Amadeus Mozart má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mozartova, Bratislava
 2. Mozartova, Brno
 3. Mozartova, Frýdek-Místek
 4. Mozartova, Havířov
 5. Mozartova, Košice
 6. Mozartova, Olomouc
 7. Mozartova, Ostrava
 8. Mozartova, Prostějov
 9. Mozartova, Trnava

Zoznam bodov

 1. Mozart, , kaviareň, spravuje Hotel Lomnica, webstránka, otvorené: pondelok-nedeľa 08:00-22:00,
  Cesta slobody 53, 059 60 mesto Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Operní skladatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 27. januára, Narodenia v 1756, Osobnosti zo Salzburgu, Úmrtia 5. decembra, Úmrtia v 1791, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo