William Daniel Phillips

William Daniel Phillips, zdroj wikipédia

William Daniel Phillips (∗ 5. november 1948, Wilkes-Barre, Pensylvánia, USA) je americký fyzik s talianskym a waleským pôvodom. V roku 1997 dostal Nobelovu cenu za fyziku za vývoj metód na ochladenie a zachytenie atómov laserovým svetlom. Spolu s ním dostali Nobelovu cenu aj Steven Chu a Claude Cohen-Tannoudji.

Biografia Narodil sa Williamovi Cornelius Phillipsovi a Mary Catherine Savino. V roku 1959 sa jeho rodičia presťahovali do Camp Hill (blízko Harrisburgu, Pensylvánia), kde chodil na Camp Hill High School. V roku 1970 vyštudoval Juniata College summa cum laude (s najvyššou pochvalou) a potom získal doktorát z fyziky na Massachusettskom technologickom inštitúte. Neskôr sa zaoberal Boseho-Einsteinovým kondenzátom. Je profesorom na University of Maryland, College Park.

Je jedným z 35 laureátov Nobelovej ceny, ktorí podpísali list prezidentovi Barackovi Obamovi, v ktorom ho žiadajú, aby poskytol 15 miliárd dolárov ročne na výskum obnoviteľnej energie.

Osobný život Phillips si vzal Jane Van Wynenovú, krátko predtým ako odišiel na MIT (Massachusettský technologický inštitút). Ani jeden z nich nebol predtým veriaci. Avšak roku 1979 sa zosobášili v kostole, v Gaithersburgu, Maryland, pretože ocenili jeho rozmanitosť. On a jeho manželka majú dve dcéry; Caitlin Phillipsovú (∗ 1979), ktorá založila Rebound Designs a Christine Phillipsovú (∗ 1981), ktorá pracuje vo Vedeckej komunikácii.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q190756.

William Daniel Phillips má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo