Vojtech Stašík

Vojtech Stašík (∗ 10. február 1915, Prešov – † 2. november 1978, Martin) bol slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Pseudonym: Belo Klas

Životopis Vyučil sa za inštalatéra, v rokoch 1936 - 1939 študoval na AVU v Prahe. Pôsobil v Martine. Pre Maticu slovenskú tvoril portréty významných slov. dejateľov (Dr. Jozef Škultéty, Štefan Moyses, Karol Kuzmány a i.), maľoval portréty slovenských spisovateľov (P. O. Hviezdoslav, M. Kukučín, B. Slančíková-Timrava, Mária Rázusová-Martáková, Hana Zelinová a i.), venoval sa historickej maľbe a knižnej tvorbe. Neskôr pracoval ako slobodný umelec, jeho tvorba je žánrovo pestrá – kresba, olej (portrétna tvorba, zátišie, krajinomaľba, žánrová maľba), grafika, monumentálna tvorba (nástenná maľba, sgrafito, mramorová mozaika, sklená mozaika, vitráž); Autor linorytov pre ZDROJ Banská Bystrica; spoluautor monumentálnej výzdoby železničnej stanice v Banskej Bystrici (1965), v Žiline, Svite, vo Zvolene; vystavoval v Trenčianskych Tepliciach, Banskej Bystrici, Bratislave, Martine a inde. Jeho diela sú v SNG v Bratislave, v MS v Martine a i iných súkromných zbierkach. Autor súboru vitráží v budove Okresného súdu v Trebišove, spoluautor (s akad. mal. L. Záborským) vitráží v budove Gymnázia V. P. Tótha v Martine a i.; Jeho diela sú v zbierkach: SNG Bratislava, SG Banská Bystrica, TG Martin, ŠG Prešov, GMB Bratislava, LG P. M. Bohúňa, Lipt. Mikuláš, NG Nitra, PGU Žilina, SNK Martin – SNLM Martin, SNK Martin, Múzeum Bojnice, SNM – HM Bratislava, SNM Martin, Gemerské múzeum, Vlastivedné múzeum, Prešov, Vlastivedné múzeum, Trebišov, Turčianske múzeum A. Kmeťa, Martin a v súkromných zbierkach.

Rodina , otec Július Stašík , matka Anna rod. Krifková , brat Július

, manželka Oľga, rod. Ratajová , dcéry: *, Agnesa *, Mária *, Júlia Katarína

x

Viac na wikipédii, wikidata Q9369066.

Vojtech Stašík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo