Vojtech Pražský

Vojtech Pražský, zdroj wikipédia

Vojtech Pražský alebo svätý Vojtech (∗ asi 956 – † 23. apríl 997) bol druhý pražský biskup od roku 982.

Pochádzal z rodu Slavníkovcov. Podľa tradície pokrstil prvého uhorského kráľa Štefana I., roku 993 založil prvý mužský kláštor v Čechách (Břevnovský kláštor). Bojoval proti otrokárstvu, mnohoženstvu a alkoholizmu. Počas misijnej cesty ho zabili 23. apríla pohanskí Prusi.

Kult sv. Vojtecha v Uhorsku Kult sv. Vojtecha sa postupne rozšírili aj do Uhorska. Sv. Votechovi je zasvätená ], ústredný uhorský chrám. O úcte k sv. Vojtechovi svedčí aj používanie mena Vojtech – Belo uhorskými kráľmi. Svätému Vojtechovi je zasvätený aj najstarší slovenský náboženský spolok, Spolok sv. Vojtecha.

České miesta s tradíciou sv. Vojtecha , Libice nad Cidlinou , Břevnovský kláštor v Prahe , Rajhradský kláštor pri Brne , Bylany pri Kutnej Hore , Havlíčkův Brod , Lštění pri Prachaticiach , Milavče pri Domažliciach , Neratovice , Poleň na Klatovsku , Vrčeň pri Nepomuku , Všeruby , Přerov nad Labem *, božie muky a studnička Na Vrších *, kostol sv. Vojtecha *, kaplička sv. Vojtěcha nad studánkou , Votice pri Benešove

x

Viac na wikipédii, wikidata Q243427.

Vojtech Pražský má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Svätovojtešská, Bratislava
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia v 10. storočí, Úmrtia 23. apríla, Úmrtia v 997, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo