Vojtech Kéler

Vojtech Kéler, zdroj wikipédia

Vojtech Kéler (po nemecky Adalbert Paul von Keler; * 13. február 1820, Bardejov - † 20. november 1882, Wiesbaden) bol uhorský hudobný skladateľ slovenského pôvodu.

Životopis

Pochádzal zo šľachtickej hornouhorskej protestantskej rodiny. Šľachtické výsady obdržali Kélerovci od kráľa Leopolda v 17. storočí, s právom používať vlastný erb.

V matrike je Béla Kéler zapísaný ako Albert Paul Kéler. Jeho otec Štefan Kéler bol hlavný sudca mesta, senátor magistrátu, školský predstavený evanjelickej cirkvi a manželka Anna, rodená Bothová sa starala v rodine až o 14 detí.

Po ukončení štúdií v Levoči, Debrecíne a Prešove sa mladý Albert Paul mal stať poľnohospodárom na veľkostatkoch pri Mukačeve, na Liptove a v Beskydách a na statku svojho švagra v Haliči.

Tvorba

V roku 1844 odišiel do Prešova, kde prijal miesto učiteľa hudby, ďalej sa umelecky rozvíjal, hral s najlepšími prešovskými muzikantmi, študuje, komponuje.

x

Viac na wikipédii.

Vojtech Kéler má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 13. februára, Narodenia v 1820, Osobnosti z Bardejova, Úmrtia 20. novembra, Úmrtia v 1882, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo