Vojtech Didi

Vojtech Didi (∗ 4. december 1940, Trenčín) je slovenský hudobný skladateľ a dirigent.

Životopis Vojtech Didi patrí k významným slovenským skladateľským osobnostiam. Narodil sa 4. decembra 1940 v Trenčíne, kde prežil aj mladosť a kde študoval  hru na akordeóne a klavíri. Väčšiu časť života prežil na Kysuciach.  Miestna príroda a ľudová kultúra ovplyvnili jeho neskoršiu tvorbu. Je profesorom kompozície na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jeho skladby poznajú a boli uvádzané v mnohých štátoch: Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Rusko, Čína, Litva, Španielsko a Taliansko.

Dielo Ťažisko práce Vojtecha Didiho spočíva v jeho skladateľskej tvorbe. Zložil dve opery: „Matka Niobé (hudobno-dramatický príbeh z antiky)“ a „Na brehu priezračnej rieky (hudobno-dramatická balada na motívy rovnomennej novely Rudolfa Jašíka)“ ; koncertnú omšu pre soprán, miešaný  zbor, organ a orchester Missa Novisoliensis;  dielo Kvintensencia pre veľký symfonický orchester; Zeme dar, kantátu pre detský hlas, barytón a symfonický orchester; Hommage á Banská Bystrica, slávnostnú skladbu pre veľký orchester a mnoho ďalších. Z jeho skladieb bolo vydaných 17 CD, 9 DVD a 1 USB nosič. Skomponoval 68 skladieb.

Na požiadanie skomponoval povinnú skladbu „Canzonetta“ pre medzinárodnú súťaž cimbalistov „Eurotalent 2000“ v Banskej Bystrici a skladbu pre akordeón „Concertino“ pre Medzinárodnú akordeónovú súťaž v Poprade v roku 2003. Skladba „Inspirazione“ odznela v hlavnom galaprograme na ISCM World Music Days v Ljubljane (Slovinsko) v roku 2003.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778756.

Vojtech Didi má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo