Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes, zdroj wikipédia

Vlastimil Harapes (∗ 24. júl 1946, Chomutov, Česko-Slovensko) je český herec, tanečník, režisér, choreograf, tanečný pedagóg, dlhoročný člen a sólista baletu Národného divadla v Prahe.

Začiatky kariéry Po absolvovaní pražského tanečného konzervatória v roku 1965 získal angažmán v baletnom súbore Národného divadla. Od roku 1971 sa stal sólistom.Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 134 Účinkoval zhruba v 50–tich rôznych tanečných predstaveniach vtedajšej prvej scény. Tanec študoval aj v Rusku v Petrohrade v baletnej škole Malého akademického divadla. Tancoval na množstve svetových baletných scén, medzi rokmi 1977 – 1983 bol stálym hosťom v západonemeckej opere v Duisburgu a Düsseldorfe.

Neskoršia kariéra a herectvo V rokoch 1990 až 2003 pôsobil ako choreograf a riaditeľ baletného súboru Národného divadla, teraz tam pôsobí ako choreograf a baletný majster.

Na svojom konte má okrem toho aj viacero úloh vo filmoch, z ktorých niektoré patria medzi najúspešnejšie a najlepšie česko-slovenské filmy všetkých čias (napr. Markéta Lazarová režiséra Františka Vláčila alebo Ako vytrhnúť veľrybe stoličku režisérky Marie Poledňákovej). Jeho hlas bol však často predabovaný inými hercami či dabérmi (Jiří Klem, František Němec, Jiří Zahajský).Rozhovor s Vlastimilem Harapesem v .

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2045924.

Vlastimil Harapes má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo